JEDINI PRAVI NAČIN DA UBRZATE METABOLIZAM

PLANIRANJE KALORIJSKOG UNOSA JEDNA JE OD NAJČEŠĆIH TEMA FITNESS INDUSTRIJE I U PRAVILU RIJETKO SE PRECIZNO POVEZUJE SA KONCEPTOM VAŠEG TRENINGA A JOŠ MANJE SA KVALITETOM AKTIVACIJE...

POSEBNA JE PRIČA PROTEINSKI UNOS…

Društvene mreže prepune su zafrkancija na taj račun, od doktorice koja govori što ne smiješ jesti po već uhodanoj šabloni do pretilog rekreativca koji jede fast food dok atleta kraj njega guta svoj shake koji bi valjda trebao biti sinonim za zdravlje…

GDJE JE ONDA ISTINA?

Priča je u biti vrlo jednostavna a vrti se oko tog čarobnog termina metabolizma kojeg danas po mojim iskustvima vrlo malo ljudi razumije pa ćemo ga se u cijelosti banalizirati…

METABOLIZAM JE SPOSOBNOST VAŠEG TIJELA DA APSORBIRA HRANU…

Matematički je vezan uz količinu vaših mišića jer u njima se nalaze inzulinski receptori koji potiču gušteraču na rad kada hrana dođe u tijelo…

Opet te iste mišiće kreiramo kroz kontinuiranu adaptaciju i oporavak od iste dakle težinski trening i razvoj jakosti kroz vrijeme.

NE TROŠE SVI MIŠIĆI JEDNAKO

No ipak moramo znati da svi mišići ne troše jednako i da je na duge staze iznimno bitno od čega se sastoji vaš trenažni program ako ciljate na podizanje metaboličkog potencijala.

Da bi shvatili zašto je to tako morali bi razlikovati termine funkcionalne i strukturalne hipertrofije.

Idemo najjednostavnije…

Ako trenirate jakost kroz bazne vježbe 3 do recimo 6 ponavljanja radite na FUNKCIONALNOJ HIPERTROFIJI. Vaša muskulatura neće značajno povećati svoj volumen ali je metabolički vrjednija jer nju sustavno koristite u svim ostalim aktivnostima koje radite pa bi u kombinaciji s nekom kardio aktivnošću to bio najbolji recept za zdravlje i kvalitetno življenje.

STRUKTURALNA HIPERTROFIJA je ona vanjska, vizualna s kojom smo svi opsjednuti a u pravilu ne služi puno više od toga. Samim time što ne pridonosi kretanju govori o tome koliko je metabolički bitna. Trening za nju je vrlo jasan, veći broj ponavljanja, izolacije, kraće pauze gdje je stalni naglasak na tenziji kako se sve ne bi pretvorilo u trening za mišićnu izdržljivost.

“Funkcionalna hipertrofija (lijevo) bazira se na provođenju strikne forme u što manjem broju vježbi s ciljem razvijanja jakosti i optimalne tjelesne posture. Strukturalnoj hipertrofiji (desno) je jedini cilj vizualno oblikovanje određene mišićne skupine zbog čega često vodi u produbljivanje kompenzacija uslijed postojećih posturalnih deficita.” -Nika

Tu dolazimo do trenutka gdje je vrlo lako za shvatiti zašto Bodysculpt preferira bazne vježbe u svom programu i zašto su one toliko učinkovite.

Kada zadovoljite tehniku i uteg ostavite u težištu, prilagodite amplitude ostalo odradi mozak i vi ste na putu ka svom fitness cilju.

Rekreativac pa čak i onaj iskusniji kroz izolacije često kompenzira pa pokrete izvodi pomičući teret od točke A do točke B bez kreiranja tenzije koristeći se elastičnošću i tetivno zglobnim sustavom.

Sada je jasno da ako je funkcija prioritet rezultat se desi s dva do tri treninga tjedno dok ćete za vizualnu hipertrofiju i rast mišićnog volumena u gym odlaziti puno češće što znači promjena na ljestvici životnih prioriteta.

Kada smo razjasnili ove pojmove puno nam je jasnije kako neki naši klijenti konzumiraju velike kalorijske unose uz promjenu tjelesne kompozicije ali bez promjene volumena s par treninga tjedno dok rekreativci u pravilu za isti unos moraju češće u gym inače slijedi usporavanje i nakupljanje masnih naslaga…

U sportu je to lako vidljivo npr kod dizača utega koji konzumiraju velike kalorijske unose dok volumenski ogromni bodybuilderi u potrazi za formom ulaze u restrikcije uz pomoć egzogenih hormona.

Mislim da je sada jasnije zašto Bodysculpt ne udovoljava upitima samo za jelovnik ili planiranje treninga ili zašto se u počecima suradnje fokusiramo na makrose a ne na zbrajanje kalorijskog unosa.

Prvo stvaramo potencijal…

Inicijalno stanje, cilj, spol, vrsta treninga, sposobnost oporavka i sposobnost aktivacije su faktori koji će odlučiti koji je odnos makrosa…

Koliko i koje masti žene a koje muškarci ..
Kada ugljikohidrati…
Koliko proteina…
Zašto manje obroka…

Kako to radi Bodysculpt možete čuti na radionici

#NUTRITION4STRENGTH pod vodstvom naše Nike 💪

Roni

LEAVE A COMMENT

RELATED POSTS